Biblioteka online

BIBLIOTEKA SZKOLNA REALIZUJE WYPOŻYCZENIA 🙂 🙂

Jeśli nie wiesz co czytać, albo jakie książki mamy w bibliotece lub chcesz wypożyczyć lekturę, napisz wiadomość do nauczyciela bibliotekarza poprzez dziennik elektroniczny.
Książki zostaną dla ciebie przygotowane i możesz przyjść je wypożyczyć z zachowaniem procedur bezpieczeństwa, które obowiązują w naszej szkole.

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI
rok szkolny 2020/2021

Poniedziałek – 8.45 – 15.30
Wtorek – 8.00 – 14.00
Środa – 8.00 – 14.00
Czwartek – 8.00 – 14.00
Piątek – 8.00 – 14.00

KSIĄŻKA ON-LINE
Zachęcam do korzystania ze stron z dostępnymi książkami on-line
lektury.gov.pl
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Portal Bajkowy zakątek

Propozycja dla młodszych czytelników.
WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Masz tę moc – ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
iCzytam.pl
Serwis iCzytam.pl oferuje kilkadziesiąt darmowych książek online i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe:2-5 lat, 6-9 lat i ponad 9 lat.
Publio – darmowe ebooki
Księgarnia internetowa, oferująca ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Nexto
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
AUDIOBOOKI
Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Spotify
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.

Organizator: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
„Moja ulubiona książka”

Są takie książki, do których uwielbiamy wracać, które zostają w naszych głowach na długo i które z pełnym przekonaniem polecamy innym.
Zapraszam uczniów do stworzenia plakatu reklamującego pozycję, o której mogą bez wahania powiedzieć: to moja ulubiona książka. Do wygrania zestawy książek wydawnictwa Adamada oraz komplety materiałów plastycznych.
Kogo zapraszamy do konkursu?
Wszystkich uczniów klas 1–3 szkół podstawowych.
Na czym polega konkurs?
Uczeń tworzy plakat zachęcający do przeczytania wybranej przez siebie książki. Nieważne, czy jest to pozycja bardzo znana czy zupełnie niszowa, czy zna ją ze szkolnych lekcji czy też nie. Wybór jest całkowicie po stronie dziecka. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice oraz mieć dowolne wymiary.
Będziemy zwracać uwagę na to, żeby prace miały cechy plakatu reklamowego: wzbudzały zainteresowanie daną książką, zawierały przynajmniej jej tytuł, a najlepiej również krótką zachętę do przeczytania danej pozycji (np. hasło reklamowe).
Uwaga: ze względów prawnych w konkursie będą oceniane tylko te plakaty, którym towarzyszyć będzie zgoda na udział w konkursie podpisana przez rodzica ucznia.
Wszystkie powyższe dokumenty (plakat, zgodę rodzica) − w postaci papierowej lub elektronicznej należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 10 grudnia 2020 r.
Jakie są nagrody?
Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają pakiety książek wydawnictwa Adamada, specjalizującego się w literaturze dla dzieci i młodzieży oraz zestawy materiałów plastycznych.
Zgoda rodzica do pobrania: